![]() | Пн.-Чт.: 9.00-18.15 |
![]() | 25006, Україна, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна (Карла Маркса), 60 |
![]() |
Музей мистецтв презентує віртуальну виставку творів «Філософсько- ліричні мотиви…» члена НСХУ, кераміста, лауреата обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно – прикладного мистецтва ім. Якова Паученка Миколи Фірсова до 75-річчя від дня народження.
Розвиток сучасного мистецтва кераміки на Кіровоградщині пов’язаний із творчістю родини Фірсових, адже вся родина художники - керамісти. Голова родини - нинішній ювіляр Фірсов Микола Іванович, дружина Фірсова Неля Федорівна та двоє синів - Фірсов Олександр та Фірсов Сергій. Розповідати про Миколу Івановича, як творчу особистість, можна лише в родинному контексті - художник і родина невід’ємне ціле.
Микола та Неля Фірсови закінчили Одеське державне художнє училище імені Митрофана Грекова (відділення художньої кераміки). Сини Олександр та Сергій за прикладом батьків обрали справою свого життя також кераміку. Народилися вони 1971-го року. Навчалися в кіровоградських ЗОШ № 9 та міській дитячій художній школі, а також у тому ж художньому училищі, що й батьки.
Родина Фірсових – учасники всеукраїнських та обласних художніх виставок. Перша з них – «Завжди на варті» – пройшла в Києві 1975 року. На ювілейній київській виставці 1992 року, присвяченій заснуванню козацтва в Україні, було виставлено роботи як старших, так і молодших членів родини керамістів. На виставках «Барви степу», що репрезентували творчість кіровоградських митців у столиці 1994 та 2009 років, також був представлений творчий доробок родини Фірсових.
З 1989 року вони працюють у власній майстерні. Вся родина є членами Національної спілки художників України.
Сім’я Фірсових бере активну участь у виставковій діяльності та культурно-мистецьких акціях нашого Музею мистецтв. Твори митців були представлені на традиційних виставках до Дня художника, на виставці, присвяченій 15-річчю створення Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України (2004), на першій виставці творів родини Фірсових (2005), виставці «Барви степу» з нагоди 20-річчя створення Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України (2010), «Застиглі образи осені» (2015). За останні роки в Музеї мистецтв було відкрито чотири повномасштабних виставок.
Наші знані художники-керамісти – постійні учасники мистецьких акцій, які проводить музей (майстер-класи ліплення з глини, виставки-ярмарки, творчі зустрічі тощо).
1991 року про їхню мистецьку династію було знято документальний фільм, який демонстрували телеканали УТ-1, УТ-2, «Останкіно» та обласне телебачення.
Діапазон творчих інтересів родини дуже широкий. Займаються Фірсови і дизайном. Наприклад, взяли участь в оформленні інтер’єрів готелю «Європа» та ресторану «Максим».
Їхні роботи знаходяться у зібраннях Музею мистецтв та обласному краєзнавчому музеї, художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна, у багатьох приватних колекціях України, Польщі, Ізраїлю, Німеччини, Сполучених Штатів Америки та ін.
Фірсов Микола Іванович народився 18 листопада 1945 року в Кіровограді (нині Кропивницький). Навчався в ЗОШ № 8 та в Кіровоградській міській дитячій художній школі (викладачі Л.І.Бондар, Ю.І.Іващенко). У 1970 році закінчив Одеське державне художнє училище ім. М. Б. Грекова, відділення художньої кераміки, викладач Л.І.Фурдигайло. Творчу діяльність розпочав у 1975 році в Кіровоградській художньо-виробничій майстерні художнього фонду України. Микола Іванович - член Національної спілки художників України з 1994 року. У 2005 році став Лауреатом обласної премії у галузі архітектури геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка в номінації «Декоративно-прикладне мистецтво». Працює в галузі декоративно – ужиткового мистецтва (кераміка).
Оповідальність, гумор характерні для всіх сюжетних робіт Миколи Івановича. Автор уважно вдивляється у життя, черпає свою образність із народних джерел. При цьому для кожного обирає ракурс, котрий забезпечує максимальну оглядовість.
М.І. Фірсов відпрацьовує розгорнуті рельєфні картини з конкретним сюжетом і індивідуалізованими персонажами. Незалежно від того, сільський це чи міський пейзаж, він виконаний з характерними рисами і ретельно відібраними об’єктами.
Микола Іванович, як правило, користується невеликим набором ангобів (кольорової глини) – від м’яких коричневих тонів до зеленувато-блакитних. Ця техніка полягає у розписі ще сирого виробу шарами рідкої різнокольорової глини, завдяки якій вироби отримують ширшаву матову поверхню.
Для його робіт характерний стриманий колорит, котрий не стільки підсилює сюжет, скільки відтінює його.
На сьогодні у фондовому зібранні Музею мистецтв нараховується до 50 творів родини Фірсових, дванадцять із яких протягом 18 років було передано Миколою Івановичем Фірсовим.
На віртуальній ювілейній виставці «Філософсько - ліричні мотиви…» Миколи Фірсова представлені твори, створені у 1993 - 2015 роках, що є віддзеркаленням певних роздумів митця.
Твори - роздуми про те, хто ми є, якого роду - племені: «Чумацькій шлях» (2004), панно керамічне «Кіровоградщина», «Рідний край» (2005), «Дорога до міста».
В роботі «Вітрила» (2004) символічно передано стихію води та повітря, а в центрі вітрильник який протистоїть цим двом природнім стихіям.
Краса природи в різні пори року зображено в творах: блюдо керамічне «Дерева» (1989), керамічних рельєфних картинах «Осінь», «Зима» (2005).
Картина «Вистава «Хазяїн» (2010), написана на сюжет сатиричної комедії Карпенка-Карого «Хазяїн».
Щиру посмішку викликає скульптурна композиція «Бабуся»
Для художників та музейників сюжетна робота «Виставкові турботи» (2010) є досить близькою, адже Микола Іванович відтворив атмосферу, яка панує під час монтажу виставки в музеї. Твір «Мрійник» (1993) це як уособлення самого митця-творця!
Співробітники музею мистецтв щиро вітають Миколу Івановича з ювілеєм! Здоров’я та творчої наснаги!
Олена Степанок - зав. відділом науково-просвітницької роботи
КЗ «Музей мистецтв Кіровоградської обласної ради»