Щодо співпраці з Музеєм історичного культурного надбання "ПЛАТАР"

|

1 липня 2017 року в Кіровоградському обласному художньому музеї відкрито спільний виставковий проект "Україну Світу" реалізований у співпраці з Музеєм історичного культурного надбання "ПЛАТАР". Не зважаючи на досить велику кількість схвальних відгуків від відвідувачів з одного боку, музей потрапив у досить пікантну ситуацію з іншого, бо отримуємо звинувачення у порушенні Кодексу музейної етики від ІСОМ у частині співпраці з даним музеєм. Обвинувачення саме нашого музею виглядає досить дивним, якісь подвійні стандарти, бо факти наукового вивчення колекції, їх каталогізація, реставрація, презентація у відомих музейних закладах країни, та й передача великої кількості предметів з даної приватної колекції до фондового зібрання Національного музею історії України до цього занепокоєння та засудження не викликали. І звісно ж, готуючись до відкриття виставки у нас, співробітниками були опрацьовані матеріали щодо співпраці інших державних музеїв України з музеєм "ПЛАТАР", неодноразово консультувалися із археологами, прислуховувалися до думки наукового консультанта виставки, кандидата історичних наук М.Ю. Відейка та він же особисто і презентував виставку у день відкриття. Вивчали фундаментальне дослідження - Енциклопедію Трипільської цивілізації (видану за ініціативи власників колекції С.Платонова і С.Тарути та за підтримки Міністерства культури України), де авторами виступають провідні археологи України, опрацьовували наукові каталоги. Відомо, що й зараз археологи, реставратори, музейники співпрацюють з "ПЛАТАРом", паралельно у деяких державних музеях продовжують експонуватися предмети з колекції. Всі предмети, які представлені в рамках даного виставкового проекту у нас в музеї, зареєстровані відповідно Закону України "Про музеї та музейну справу" як недержавна частина Музейного фонду України.

У ситуації, що склалася, логічними є запитання: чи обґрунтованими є дані звинувачення? Чи були та чи є звернення до правоохоронних органів щодо походження предметів зокрема та колекції в цілому? Чи  є факти і вони доведені, чи є відповідні заяви, що власники колекції сприяли "чорній" археології чи наймали для цього людей? Чи є підтвердження, що колекція сумнівного походження і в ній є копії предметів і про це відомо? Чи колекція є поза законом? Чи були звернення до музейної спільноти щодо не сприяння роботі даного музею? Чи суперечать така співпраця Закону України "Про охорону археологічної спадщини", Європейській конвенції про охорону археологічної спадщини, Кодексу музейної етики від ІСОМ та ін.?

Враховуючи викладене, звертаємося до Вас, шановний Євгене Миколайовичу,  з пропозицією  щодо  залучення представників Спілки археологів України,  Міжнародної ради з питань пам'яток і визначних місць (ICOMOS), Міжнародної ради музеїв (ІСОМ),  Українського товариства охорони пам'яток історії та культури (УТОПІК), Музейної ради при Міністерстві культури України, інших спеціалістів та представників правоохоронних органів до фахового обговорення, вивчення ситуації та вироблення механізму подальших дій.

Віримо, що лише спільними зусиллями буде вирішено це питання.

З повагою

Директор музею                                                                                           Тетяна Ткаченко

10.07.2017 р.

|